2014 m. spalio 29 d.

NAMO VIZIJA

Apie namą pradėjome svajoti nuo... statybinių medžiagų. Pirma mintis buvo: "noriu kanapinio namo!!!", nuo to ir pradėjau domėtis kas ir kaip su alternatyviom statybom Lietuvoje. Deja, paaiškėjo, jog namas iš kanapių betono kol kas yra vienintelis (ar bent jau vienintelis, apie kurį galima rasti internete), bet žymiai plačiau paplitusi statyba iš šiaudų/molio.

Norint statyti iš kanapių pluošto, praktiškai nuo... iki... tektų darytis patiems. Pvz., tas pačias statybines medžiagas: susirasti ir atsigabenti kelias tonas kanapių spalių, negesintų kalkių atitinkamą kiekį; kalkes nugesinti, susiveikti iš jau stačiusių kažkokius savadarbius maišymo aparatus (arba pasigaminti patiems) ir susimaišyti vadinamąjį kanapių betoną. Pati statybos technologija: sienas lieja klojinių pagalba, kas kiek suprantu užtrunka, kadangi reikia, kad kiekvienas sienų "sluoksnis" sutvirtėtų prieš liejant kitą, nes kitaip gręsia susmegimas. Ir svarbiausia - pastatyta dėžutė turi apie metus džiūti, tuomet galima drąsiai daryti apdailos ir kitus likusius darbus. Paprasčiau būtų statyti iš kanapių betono blokelių, bet jų masiškai kol kas taip pat niekas negamina. Na, čia siūlo, bet norėtųsi bent kokios rinkos, kad galima būtų palyginti tiek gaminį, tiek kainą ir būtų iš ko pasirinkti. Kažkur skaičiau, kad kažkas pradės masiškai gaminti kanapių blokelius nuo 2016 m. (deja, šaltinio dabar neberandu). Pagal mūsų planą, tais metais ir turėtų prasidėti rimtosios statybos, tuomet ir prisiminsim kanapes, taigi temos neuždarau :)

Antra atėjusi mintis buvo: "ne nuo to galo pradedam svajoti apie namus". Tada mečiau galvoti ir ieškoti IŠ KO statyti namą, bet pradėjau mąstyti KOKIO namo apskritai norėčiau. Bendru šeimos sutarimu, savaime išsigrynino pagrindiniai namo kriterijai:
 • Draugiškas aplinkai ir žmogui namas (statybai naudoti kuo daugiau ekologiškų, natūralių, perdirbtų/perdirbamų, nekenksmingų žmogui ir gamtai medžiagų; atsinaujinantys energijos šaltiniai ir t.t.);
 • Moderni, minimalistinė architektūra ir interjeras.
 • Maksimaliai šiltas ir taupus namas.
Internete beieškant statybų sprendimų, atitinkančių šiuos reikalavimus, žinoma papuolėm ant pasyvaus namo koncepcijos. Per daug nesiplėsiu, nes informacijos tikrai apstu, be to yra išsamių ir labai naudingų PN statytojų blogų: Bangų namas ; Pasyvus Namas (arba A+) ; Pasyvus-karkasinis ; Eenamas ir kt. Visgi pasistatyti visus reikalavimus atitinkantį, o galbūt ir sertifikato vertą pasyvų namą užduotis ne iš lengvųjų ir reikalaujanti stipraus idėjimio pamato. Ir, kaip bebūtų gaila, greičiausiai gerokai viršytų mūsų įmanomą biudžetą. Taigi nusprendėme nesiekti idealaus pasyvaus namo rezultato, bet statant kiek įmanoma labiau atsižvelgti į PN statymo technologijas ir principus. Kitaip tariant, pasistatyti energiškai efektyvų namą, kuris galbūt neatitiks visų PN reikalavimų, bet bus pagal mūsų išgalias maksimaliai sandarus, šiltas ir geras mums gyventi.

Žinoma, čia namo vizijos kūrimas dar tik prasideda... laukite tęsinio.

1 komentaras:

 1. Mesk iš galvos tas kanapes ;)
  Jas maišant su betonu nieko ekologiško negausi.
  Juk betonas/silikatas yra namo tvirtumui. Papildomos medžiagos tvirtumo neprideda. Kanapės čia tik kainą ir taršą didina.
  Nors... visi su savo idėjom. Kas jas išmėgins jei keistuoliai? ;)
  Kaimynas sumanė molinės sienos - jo sklype molio yra. Pigu atseit ir ekologiška. O gavosi 5 kart brangiau ir ilgiau nes Lietuvoje 3 su moliu dirbantys meistrai yra. Bet paaiškėjo kad gerai dirbantys gal 1-2 nes tas 3-čias jam pabrokyjo... ;)

  AtsakytiPanaikinti