2014 m. lapkričio 3 d.

SKLYPO PAIEŠKOS

Džiaugiuosi, kad pirmiausia susikūrėm gana aiškią namo viziją ir suformulavom konkrečius reikalavimus bei norus būsimam būstui ir gyvenimui jame. Tai labai palengvino ir sklypo namo statyboms paieškas. Pradėjome, žinoma, nuo bendros "rinkos analizės", kadangi su žemės pirkimu susiduriame pirmą kartą.
  • Pagal vyraujančias kainas, nusistatėme savo maksimalų biudžetą.
  • Nusprendėme, kuriuose rajonuose norėtume gyventi.
Beje, labai apsimoka pasivažinėti po išsirinktas apylinkes, nes įsivaizduojami ir realūs vaizdai gali labai skirtis ir nulemti pasirinkimą. Ir turiu omenyje ne tik konkretų išsirinktą sklypą, bet ir vietoves aplink, juk įdomu pažiūrėti kokios gyvenvietės, gamta, kaip žmonės susitvarkę, kokie keliai ir pan.
Kai susiaurėjo paieškos laukas, perėjome prie dar tikslesnių klausimų:
  • Kokios komunikacijos yra sklype. Kokios komunikacijų atsivedimo galimybės.
  • Kokios susisiekimo viešuoju transportu galimybės.
  • Kokio dydžio sklypas.
  • Sklypo orientacija pasaulio šalių atžvilgiu
  • Asmeniai pageidavimai, kaip netoliese esantis vandens telkinys ir pan.
Čia norėčiau plačiau aptarti kiekvieną punktą, kodėl, mano galva, tai yra svarbu renkantis sklypą namo gyvenimui statyboms.
Komunikacijų svarba sklype iš pirmo žvilgsnio gali neatrodyti tokia didelė, nes sklypai be elektros, vandens ir kt. yra gerokai pigesni, o pirmiausia žmogus ir atkreipia dėmėsį į kainą. Tačiau čia nereikia apsigauti ir "pasimauti" ant tariamo pigumo. Juk ir elektros, ir vandens, ir galbūt dujų reikės, o jeigu jų sklype nėra, reikės visu tuo rūpintis patiems, be to ir mokant nemažus pinigus. Taigi prie sklypo be komunikacijų kainos reikėtų pridėti komunikacijų kainą, kuri priklauso nuo įsivedimo galimybių: ar elektros kabelis eina už 50 metrų, ar už kelių šimtų; kokio gylio vandens gręžinį teks kasti ir t.t. ir taip su viskuo. Kiek "apšvietė" nuosavuose namuose gyvenantys giminės, draugai ir pažystami, labai grubiai paskaičiavau, jog visų komunikacijų įsivedimas gali kainuoti apie 30000 Lt. Dar pridėkim asmeninį sugaištą laiką reikalų tvarkymui ir laiką, kol viskas bus įrengta.
Na, su elektra mieste dar nedidelė bėda, laidais esame gerai apraizgyti, bet sklypo su vandeniu neteko užtikti, bent ne už tokią kainą, kurią mes galime mokėti. Dėl gręžinio buvome paguosti, jog jį darytis reikia "susimetus" su kaimynais, arba prisijungti prie jau esančio kaiminystėje gręžinio, tuomet ir kaina gerokai išsidalina, o ir pačiam gręžiniui nuo to tik geriau, jei daugiau vartotojų juo naudojasi.

Dėl susisiekimo viešuoju transportu, kai kuriems tai gali pasirodyti visai neaktualu ir šiaip keistas kriterijus. Juk visi šiais laikais turi mašinas ir gali nuvažiuoti kur nori ir kada nori. Na, tik vaikai jų neturi :) Ir tuomet netoliese esanti autobusų stotelė įgauna visai kitą prasmę, ypač kai pagalvoji kiek vaikus tektų vežioti. Taigi mąstant į ateitį, kad paaugę vaikai galėtų savarankiškai judėti, netoli važiuojantis viešasis transportas mums tapo gana svarbiu dalyku.

Atrodytų logiška, jog sklypo dydis priklauso nuo kainos. Kuo daugiau mokėsi, tuo daugiau žemės įsigysi. Čia taip, bet išanalizavus skelbimus ir praktiškai apsilankius bei pasidomėjus, mano padarytos išvados platesnės. Duosiu pavyzdį: beveik už tą pačią sumą pinigų galima įsigyti 15a. ir 10a. namų valdos sklypus, 10 km nuo Vilniaus centro. Tik vienas bus be jokių komunikacijų, nuostabioje, bet visiškai neapgyvendintoje pievoje, 10 km nuo Vilniaus centro iš kurių 3 km žvyrkeliu kaimais, o viešasis transportas už kelių kilometrų. Kitas sklypas - 10 arų, iš kurių, pasirodo, 4 arai servituto (taigi realiai lieka apie 6 arus "naudingojo" ploto), bet yra elektra, gana tankiai apgyvendintame ir besistatančiame rajone, autobuso stotelė už 500m. Vieta ne tokia graži kaip pirmojo, o ir žemės gerokai mažiau, bet renkantis ir turėtų suveikti iš anksto nusistatyti reikalavimai namui, sklypui ir apskritai gyvenimui nuosavame name. Kiekvienas šį pavyzdį gali traktuoti savaip, kaip ir pasirinkimas kiekvieno būtų asmeninis, pagal išsikeltus uždavinius.

Sklypo orientacija turėtų būti aktuali tiems, kurie nori statyti energiškai efektyvų ar pasyvų namą. Įvažiavimas į sklypą negali būti iš pietinės pusės, kadangi į pietus turi būti orientuoti gyvenamųjų patalpų langai. Taip pat iš pietų neturėtų būti aukštų objektų, miško ar kitų pastatų, kurie galėtų užstoti saulę. Idealu būtų jau įsivaizduoti namo formą ir dydį, mintyse pasidėlioti kur ir kaip sklype stovės namas, kur bus kiemas, įvažiavimas ir pan. Čia geri patarimai, į ką atkreipti dėmesį ir nesuklysti renkantis sklypą.

Asmeniniai pageidavimai, kaip ir apskritai, jaukumo ir gerumo jausmas vietoje, yra taip pat svarbūs. Turbūt būna ir taip, jog jie sužaidžia stipriau ir lemia pasirinkimą. Svajonė gyventi miške ant ežero kranto gali būti stipresnė už bet kokius elektros tinklus ar miesto kanalizaciją ir tai yra gerai, nes šiais laikais viskas yra padaroma ir nieko nėra neįmanoma. Žmogus turi siekti savo svajonės ir tuomet visas pasaulis jam padeda tai padaryti.
 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą