2015 m. sausio 11 d.

KAIP IŠSIRINKTI NAMO PROJEKTUOTOJUS (2)

Beieškant architekto namo projektavimui susidūrėme su tokia gan kelblia pasirinkimo galimybe. Namą projektuoja ne vien architektas, bet ir konstruktorius ir dar gali prisidėti kiti specialistai pagal reikiamus suprojektuoti tinklus ar atskiras sistemas.

Taigi pasirinkimai, kuriuos matau yra šie: kreiptis į architektų biurą, kuriame dirba architektų, konstruktorių ir dizainerių komanda, kuri namo projektą paruošia nuo...iki..., arba samdyti visus su projektavimu susijusius asmenis atskirai. Šie asmenys nebus tarpusavyje susiję, nebent architektas parekomenduos kokį konstruktorių, bet galima atskiras konstrukcinio projekto dalis irgi ruošti atskirai: pamatų projektą, karkaso, inžinerinių tinklų ir t.t. Ar yra dar kokia nors galimybė? Dar radau architektus-konstruktorius, bet man visą laiką kyla abejonė dėl labai universalių specialistų kompetencijos, taigi į tokį kreipčiausi nebent su labai gerom rekomendacijom. Pataisykite, jeigu klystu :)

Kokius matau pliusus ir minusus šiuose pasirinkimuose.

Architektų biuras:
+ yra nustatomas projekto parengimo terminas;
+ projektą sudaro visos sudedamosios dalys su statybos leidimu;
+ architektas su konstruktoriumi dirba kartu, dėl to galima tikėtis kokybiškesnio rezultato;
+ yra vienas "taškas" su kuriuo reikia kontaktuoti dėl projekto parengimo, taigi ir vienas atsakingas už rezultatą.

- Visas projektas brangiau kainuoja (??? čia kol kas mano teorinė prielaida).

Atskirai samdyti specialistai:
+ visas projektas kainuoja pigiau (???);
+ dirbant su kiekvienu projekto dalyviu atskirai galima rasti įvairesnių, įdomesnių, pigesnių sprendimų;
+ nesi pririštas prie vieno "taško", yra didelis specialistų pasirinkimas, taigi galima rasti geresnius/geriausius.

- kiekvienas projektavimo dalyvis gali turėti savo užimtumą ir terminus, taigi visas procesas gali labai užsitęsti, neturėti tikslaus parengimo termino;
- reikia asmeniškai kontroliuoti ir rūpintis kiekviena projekto parengimo dalimi;
- be pažįstamų ir rekomendacijų gali būti ne taip lengva rasti gerus specialistus.

Aš asmeniškai būčiau linkusi kreiptis į architektų biurą, tačiau abejoti kol kas verčia vyras. Ypač dėl kainos. Bet ar tikrai atskirai darant architektūrinę, konstrukcinę dalis yra sutaupoma? Kol kas į atskirus specialistus nesikreipėme, taigi kainų lyginti negaliu. Viena architektų komanda už pilną projektą prašo 3400 Eur.

Kaip jūs projektavotės savo namus? Kokius pliusus ir minusus matote šiuose pasirinkimuose, o gal aš praleidžiu kažką svarbaus, nežinau kokių nors niuansų, kurie padėtų sutaupyti laiko ir pinigų, bet gauti tikrai kokybišką projektą? Labai norėčiau patarimų...

12 komentarų:

 1. Stipriai rekomenduočiau bent architektą ir konstruktorių imti iš tos pačios "chebros". Imant atskirai architektas gali taip priprojektuoti, kad konstruktoriui teks (t.y. nebus kur dėtis) projektuoti brangias metalines sijas ir t.t. Inžinerinių tinklų dalis (vėdinimas, elektra, vandentiekis/nuotėkos ir kt. ) lite imti atskirai, tik aišku patys turite blaiviai įverrtinti, ar jūsų projekte nėra užprogramuotų problemų, pvz. 2 aukšto vonia būtų tiesiai virš svetainės ar panašiai.

  Mes ėmėm tik architektūrinę ir konstrukcines dalis kartu, t.y. iš to pačio biuro. Bet eigoje perdarėm labai nemažai. Ne tiek kiek projektas prastas, bet kiek keitėsi poreikiai jau pradėjus statyti ar kilus naujų minčių.

  AtsakytiPanaikinti
 2. Kaip sudėtingai jūs mąstote :)) Pirmiausia rekomenduočiau gerokai paskaityti kitų blogus, straipsnius apie statybas ir ieškoti pažįstamų kurie galėtų bent pradžioje pakonsultuoti :) Normalus architektas nei nesiūlys projekto be konstrukcinės dalies. Aišku kainos irgi skiriasi labai kur įmonė, kur ir ant savęs dirbantis architektas laisvu laiku nuo įmonės. Mūsų atveju tas skirtumas buvo maždaug 60 proc.! Architektė paruoš pilną projektą, su konstrukcine dalimi, priduos ir išims statybų leidimą, tik tada bus pilnai atsiskaityta. Manau tai geriausias variantas.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tai jūsų atveju architektė pati ir konstrukcinę dalį ruošė (tuomet ji vadinasi architektė-konstruktorė?)? Ar ji davė jūsų projektą kažkokiam konstruktoriui, su kuriuo bendradarbiauja ir jūs realiai net nežinot kas darė konstrukcinę dalį, tiesiog architektė buvo atsakingas už projektą žmogus, su kuriuo kontaktavote? Iš jūsų blogo įrašo supratau, kad architektė jums buvo rekomenduota. Tai tikrai puikus variantas, ypač jei atsiėjo pigiau ir rezultatu esate patenkinti :) Blogus ir straipsnius skaitau, bet niekas niekada nepasakys, kad vienintelis geriausias ir pigiausias variantas yra būtent toks ir ne kitoks. Šiuo metu ieškome, koks variantas būtų geriausias mums ir man įdomu kuo daugiau nuomonių šiuo klausimu. Ačiū už jūsiškę!

   Panaikinti
  2. Architektė dirba įmonėje, tai manau tie patys kolegos bus ir konstruktoriai, kas jie man nelabai, tiesą sakant, įdomu, man svarbu, kad rezultatas būtų profesionalus. Tai kol kas deriname tik projektinę dalį, kai bus ir konstrukcinė, tada galės pilnai ir įvertinti, bet garantavo, kad bus gerai. Juolab gan konkrečiai nuo pat pradžių žinojau ko noriu :)

   Panaikinti
  3. Gal galite pasidalinti kontaktais savo architektes?

   Panaikinti
 3. Julija, aš šiek tiek apie kitus reikalus :) norėčiau su jumis susisiekti, tačiau neradau kontaktų. Jei galite, brūkštelėkit man į el.paštą marta (eta) plius . lt . Tuomet galėsiu plačiau papasakoti, kokiu klausimu kreipiuosi. Lauksiu žinių. Ačiū!

  AtsakytiPanaikinti
 4. Julija, žinoma kad geriau viską gauti iš vienų rankų. Jūsų šiltas namas pagal individualius norus - tai sudėtinga sistema, kurią reikia ne tik suprojektuoti, bet ir koordinuoti įgyvendinimą. Projekto vadovas - žmogus atsakingas už visą projektą, architektą ir visus inžinierius. Jo darbas suderinti visas dalis, stengtis vistiems dalyviams perteikti jūsų norus ir optimizuoti rezultatus kainos atžvilgiu. Be to, jis vykdo projekto autorinę priežiūrą, kartu su technine priežiūra baudžia rangovus:) Gal mano nuomonė neobjektyvi, nes pats esu architektas, bet projekto sąskaita taupyti neverta, nes jūs pagal jį kursit pusės mln turtą. Mažiau nusimanačių statybose nuostoliai gali būti žymiai didesni, negu kad sutaupyti pinigai projektui. Jeigu neįkandat individualaus projekto, siūlau rasti tinkamiausią tarp tipinių projektų.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Man dar nelabai aiškus viso šio reikalo dalyvis yra projekto vadovas :) Ar tai žmogus, samdomas atskirai nuo architekto, konstruktoriaus ir kt.? Kalbėjom su ką tik į naujai pa(si)statytą namą įsikėlusiu giminaičiu apie statybų reikalus, tai primygtinai rekomendavo nusisamdyti nepriklausomą techninės priežiūros inžinieriu, bet projekto vadovas, kaip suprantu, yra dar kitas asmuo? Labai daug tų dalyvių atsiranda, ar neišeina po to sugedęs telefonas visame procese?

   Panaikinti
  2. Projekto vadovas jusu atveju bus tas pats architektas ar st inzinierius, kuris jum rengs projekta. Atskira pv paskirt nera tikslo, o ir kainuos daug, taip galima prieiti iki projekto valdytojo skirimo.. Turint projekta pries pradedant statyti jums(arba rangovui) teks skirt statybos vadova. Tik jums ( ar projekto valdytojui jei toks yra) galima ir reikia paskirt technines prieziuros vadova, jis jus atstovaus visame statybos procese, jis negali niekaip but susijes su rangovu, taigi bus nepriklausomas. Tp gali atlikt projektuotojas jei turi tinkama kvalifikacija.
   Projekto vykdymo prieziura neypatingam statiniui nera privaloma, jei nera kazko labai specifinio nemanau kad ir reikalinga. Del projekto kainu neverta taupyti, visgi profesionalai turi atitinkamai uzdirbti, tiek architekto ar konstruktoriaus normalus dienos uzdarbis apie 100€/ diena i rankas, todel jei projektas kainuos 1000€ tai tik tiek demesio jam ir bus skirta, o norint spendinius optimizuoti reikia nemazai laiko, tinkamai suprojektavus statymos islaidos sumazes kelis kart daugiau nei kainuos projektas.

   Panaikinti
  3. Ačiū už paaiškinimą. Man ypač patinka jūsų mintis apie ryšį tarp projekto ir statybų kainos :)

   Panaikinti
 5. Iš savo praktinės pusės galiu pasidalinti info, ką pasirinkome mes savo projektui:
  Projektavimo pradžioje buvo pasvarstymų rinktis "kompetetingą" architektą-konstruktorių, viskas viename, net 3D atlieka prie projekto ir vidaus išplanavimą su baldais, bet kaina pasirodė mum tikrai labai didelė, 10.000Lt , toks buvo pateiktas mum pasiūlymas ir tai atseit kaip minimumas, nes ima daugiau... Todėl nusprendėm daryti kitaip, pagal mūsų viziją ir pasikoreguotą tipinio projekto išplanavimą, priklijavus prie jo garažą, namą su visais matmenim ir aukščiais nubraižė architektės pagalbininkė-braižytoja (turėjom šiek tiek vargo su ja :), Bet pridavimui daug ką savarankiškai užsakėm, visos reikalingos pažymos, suderinimai ir t.t., architektė tik uždėjo parašus, surašė ką reikėjo suvestiniam plane ir sudėjo visą dokumentaciją į planuojustatyti.lt. Šie darbai mums kainavo 3 t.Lt. Tuomet atskirai prie projekto dar reikalingi vandens+nuotekų projektai - 700Lt ir elektros projektas, kuris įprastai kainuoja panašiai irgi 700Lt (bet mums kainavo brangiau dėl didelio atstumo ir sudėtingesnio projekto 2000Lt), dar reikėjo sumokėti už statybų leidimo pažymą 250Lt. Prieš projektuojant žinoma kaip ir visiems reikalinga buvo atlikti: Topo nuotrauka 500Lt, ir grunto tyrimai ~ 600Lt. Parengus projektą paraleliai buvo surastas ir pasamdytas konstruktorius, kuris atskirai atliko pamatų, sąramų, perdangos+stogo konstruktyvinius brėžinius. Bendravome su juo porą sykių po kelias valandas kol jis galutinai "apgynė" savo projektą daugelį sprendimų suradę bendrų pastangų ir diskusijų dėka, kadangi labai gilinomės į visus mazgus ir ieškojome patikimiausio ir pigesnio įmanomo konstruktyvinio sprendimo. Tai kainavo dar 1000 Lt ir statant jau nebuvo labai daug klausimų, nes visus mazgus jau buvom išnagrinėję... Na, ir savo malonumui vėliau užsakiau namo 3D, kad suprasti kokiom spalvom namą planuoti ir pajusti geriau erdves, tai kainavo dar ~300Lt.

  P.S. Bet kokiam tipiniam projektui darant nors menkas korekcijas, kaina išauga ženkliai, belieka pagalvoti ar tai apsimoka. Gal geriau tik šiek tiek remtis kokiu nors tipiniu patikusiu projektu, ir darytis individualų, nes visada atsiranda savų poreikių kaip planuoti, dėl kambarių skaičių, sklypo padėties atžvilgiu ir t.t..

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. P.S. dar..., einant tokiu keliu kaip mūsų, reikia turėti aiškią viziją dėl namo projekto, tikslius norus ir pageidavimus, konkrečius planus iš ko ruošiatės statyti, kokios bus naudojamos medžiagos, koks bus pasirinktas šiltalo sluoksnis, kuo bus šildomas namas, kokia bus galutinė namo apdaila ir t.t. Jei tokio plano neturite, belieka išsirinkti gerą patyrusį architektą, kuris yra pastatęs ir įsirengęs bent vieną namą sau :)

   Panaikinti