2015 m. gegužės 1 d.

RESTA 2015

Kas antram tūlam lietuviui antras svarbiausias gyvenime dalykas yra statybos. Taip galėjo pasirodyti apsilankius statybų ir remonto parodoje RESTA 2015. Bet ką jau čia, jūs tai žinot, nes patys ten buvot ir viską patys matėt.


Ir mes buvom, nors apžiūrėjom tikrai ne viską, o tik tai, kas mums aktualiausia ir įdomiausia, praleidome ten visą mielą vėjuotą dienelę. Taigi noriu pasidalinti savo įspūdžiais, pamąstymais ir atradimais, nes tiesą sakant, tokioje parodoje buvau pirmą kartą, o ir statybų tematika mano gyvenime yra nauja.

Nors mašinų buvo daugybė, didelėje parodos teritorijoje žmonių gausa pasiskirstė ir grūsčių nebuvo, bet prie kai kurių stendų konsultantai visgi turėjo nemažai darbo. Stendų buvo įvairiausių: nuo sulankstomo staliuko su pamestom skrajutėm ir keliais saldainiais, prikimštų visa siūloma produkcija "sandėlių" (tik deja interesanatai į tokius vargiai tilpo) iki labai išradingų ir interaktyvių, su aiškiai ir estetiškai pateikta produkcija, kalbiais ir maloniais konsultantais. Tokiems ir panašiems (žiopliams) kaip mes buvo visai įdomu pažiūrėti, kaip veikia nuotekų valymo įrenginys ar panagrinėti statybos iš kanapių betono technologiją (užėjus į mažulytį kanapinį namuką), pamatyti kaip atrodo grindinio šildymo sistema ar pačiupinėti skirtingas šiltinimo, apdailos medžiagas. Ir tai tik dalis patirtų jaunųjų statybininkų džiaugsmų...

Nepatiko: lankstinukai ir kt. informacinė medžiaga ne lietuvių kalba. Suprantu, kad gali būti brangoka prispauzdinti bukletų lietuviškai, bet juose dažniausiai teksto būna nedaug (daugiau nuotraukų ir paveiksliukų), taigi gal užtektų tiesiog įdėti ar prisegti lapą su vertimu. 
Konsultantai, kuriuos reikia traukti už liežuvio, o daugiausia, ką pavyksta ištraukti yra: "štai imkite skrajutę, čia yra mūsų kontaktas, parašykite elektroninį laišką ir mes jums ką nors atsakysime". O ne, žmogau, tam man užtektų atsisėsti prie interneto, o ne grūstis į parodą. Kadangi aš į parodą jau atsigrūdau, o tu man neturi ką pasakyti, tai ir laiško aš tau nerašysiu. 
Stenduose prie staliukų taurelę kilnojantys asmenys. Nereikėtų statybininkų - girtuoklių stereotipo palaikyti ir stiprinti tokiose parodose. Bent jau palaukite darbo valandų pabaigos...


O čia mūsų šių metų parodos laimikis. Beje, manau parodoje tikrai verta gaudyti didesnį laimikį, t.y. pirkti. Jeigu pardavėjas iš karto nesiūlo "parodinės" kainos, tai vistiek galima susitarti dėl nuolaidos, nes aplinkui daug konkurentų ir potencialiam pirkėjui tereikia paeiti kelis metrus ir nusipirkti tą patį už geresnę kainą. Tik tuomet einant į parodą reiktų pasipuošti. Bent marškinius (vyrams) ar kokį sijoną (moterims). Didelė tikimybė solidiems žmonėms gauti solidesnę nuolaidą.

Dar labai noriu pasidalinti keliais "atradimais", kurie nustebino, pradžiugino ar kitaip įsiminė. Taip taip, mano išsvajoti namai iš kanapių. Ponas Arūnas Malinauskas, UAB KOSMA direktorius, mielai aprodė namuką iš karkaso ir klojinių pagalba išlietų sienų iš kanapių betono - biologinio mišinio HES-mix. Papasakojo, kad kanapių pluoštą vežasi iš Olandijos, o technologija taip pat ne savamokslių-savadarbių išrasta, o užsienyje seniai žinoma ir taikoma. Iš gana poetiško lankstinuko verta pacituoti tik štai: "HES-mix sudarytas iš smulkintų natūralių kanapių, natūralių kalkių it antrinių natūralių mineralų mišinio, sudrėkinto vandeniu. Jis sumaišomas tiesiai statybų vietoje ir naudojamas sienoms statyti, stogams, mansardoms, sienoms, grindims ir pusrūsiams izoliuoti". Labiausiai akcentuojamas natūralumas ir ekologiškumas, nors labai įtikinamai atrodytų ir keli skaičiukai (bent jau šilumos varža ar orientacinė kaina...). Taigi UAB Kosma teikia projektavimo ir statybos paslaugas. Gali ir karkasą padaryti, bet sakė dažniausiai karkasas jau būna padarytas, o jie atvažiuoja su visa įranga, sumaišo kanapių betoną ir klojinių pagalba lieja sienas. Patikino, kad jos greitai džiūna, nesusmenga ir namo nereikia ilgą laiką "džiovinti", kad galima būtų daryti apdailą. Kaina - apie 70 eur/kv.m. Džiugu, kad vystosi alternatyvios statybos rūšys ir kad jos tampa prieinamos ne tik visiškiems entuziastams, bet ir truputį mažiau entuziastingiems statytojams.

O štai čia, mano galva, geriausias "padalomosios medžiagos" pavyzdys. UAB CETRIS LT cemento - pjuvenų plokštes pristatantis informacinis rinkinukas. 


Patogus formatas, man gražus, paprastas dizainas, glaustai ir aiškiai pateikta svarbiausia informacija apie gaminius: aprašymas, techniniai duomenys, spalvų paletės, montavimo rekomendacijos, kontaktai. O svarbiausia - įdėta Tempsi Colore serijos plokštelė (nežinau, ar visuose rinkiniuose tos pačios plokštelės, ar Augustas tokią gavo nes jomis domėjosi), taigi galima jau namie bet kada ją apžiūrėti, pabraižyti, padaužyti ir atlikti kitokius bandymus. Buvo ir kitų panašių pavyzdžių, bet šitas man labiausiai patiko ir pranoko visus, dėl to pagiriamasis žodis iš manęs!

Kai kalbama apie saulės energijos panaudojimą, dažniausiai turima omenyje galimybė pašildyti vandenį namo poreikiams ir tai yra tikrai labai gerai. Tačiau, kai domėjomės ar įmanoma, kad saulė gamintų elektrą namo poreikiams, pasirodė, kad tai gana sudėtingas ir, žinoma, brangus dalykas. Tačiau štai užklydome į saulės jėgainių įrengimu užsiimančios UAB SOLET TECHNICS stendą ir ponas Andrius Karazinas, įmonės direktorius, mums maloniai papasakojo ir paaiškino, kad nieko tokiose sistemose sudėtingo nėra. Esmė tokia, kad kadangi žiemą pas mus saulė netinkama naudoti, energijos reikėtų prikaupti per saulėtąjį sezoną, o tą energiją saugoti arba akumuliatoriuose, arba vasarą atiduoti "saugoti" Lesto, o žiemą iš ten pat pasiimti naudojimui. Tačiau su Lesto iki galo neaišku, nes dar nėra gaminančių vartotojų naudojimosi elektros tinklais paslaugų kainos skaičiavimo metodikos. Na, man atrodo, kad net jeigu saulėtąjį sezoną (o tai būtų maždaug nuo balandžio iki spalio) pavyktų pasigaminti elektros iš saulės, tai jau būtų daugiau nei fantastiška. Bekalbant, labai greitai mintyse (dėl to gal ne 100% tiksliai) p. A. Karazinas paskaičiavo, kad 140 kv.m. namui su 4 gyventojais pusei metų reikėtų 2kW galingumo jėgainės, o tokią įsirengti kainuotų nei daug, nei mažai - apie 18 000 Lt :) Beje, čia reikėtų paminėti ir UAB SAULĖS GRĄŽA, kurie taip pat stato saulės energijos sistemas tiek elektros, tiek karšto vandens gaminimui.

Apžiūrinėjant buitinių nuotekų valymo įrenginius, UAB ENEKA stende pastebėjau lietaus vandens surinkimo talpyklą Rainy's. Iš tiesų, aš slapta žaviuosi bet kokiu atsinaujinančių gamtos išteklių panaudojimu, taigi puoliau konsultanto klausinėti apie šį įrenginį. Jis, žinoma, visai nesudėtingas: lietaus vanduo lietvamzdžiais ir požeminiais vamzdžiais surenkamas į talpyklą, ten perfiltruojamas, išvalomas. Tuomet siurblio pagalba vamzdžiais tiekiamas naudojimui. O panaudoti lietaus vandenį buityje tikrai yra kur, platintojai teigia, kad net 50% vandens suvartojimo galima pakeisti lietaus vandeniu (tualeto bakeliui, skalbimui, žolės laistymui, plovimui ir pan.). Rimtai apie tokį įrenginį galima galvoti tiems namams, kurie prisijungę prie miesto vandentiekio, manau investicija tikrai atsipirktų. Bet jeigu namas vandenį ima iš gręžinio, tai lietaus vandens surinkimas jau taptų sviestu sviestuotu ir klausimas ar iš to ką galima būtų išlošti. Bet idėja man labai patinka! Ten pat besidairydamas, Augustas pastebėjo dar vieną išskirtinį dalyką. Tiek lietaus vandens talpyklos, tiek nuotekų valymo įrenginiai "užsidaro" nedideliu (palyginus) dangčiu, primenančiu paprasčiausią kanalizacijos šulinio dangtį. Pasirodo, jis ne tik nebaisus, bet dar ir labai tvirtas, išlaiko 3 tonas svorio, taigi nuotekų "bačką", pavyzdžiui, galima pakasti po stovėjimo aikštele prie namo. Štai jų reklaminis paveiksliukas tą ir rodo: 


Puiki produkcija, gaila tik, kad dvigubai brangesnė už kitų gamintojų/pardavėjų...

Dar parodoje mus labai domino šildymas ir vėdinimas, statybinės ir fasadų apdailos medžiagos, užmetėm akį ir į kai kurias stogų dangas. Visko tikrai neaprašysi, bet įspūdžiais pasidalinti labai smagu, o kas jums patiko/nepatiko? Ką įdomaus ir išskirtinio sau radot/atradot?

6 komentarai:

 1. Žinomas jausmas: pradžioje kūrybingui statytojui norisi ir šį ir tą pamėginti.
  Bet realybė sugrąžina į „darykim kaip visi“ pasaulį ;)
  Surašyti dalykai įdomūs, BET jie neverti mūsų laiko ir pinigų - tai ne tik užtruks, bet ir kainuos. Įsivaizduojama ekonomija neatsipirks. Tiesiog paskaičiuoti reikia.
  Apie kanapes rašiau namo vizijos įraše. Visokie eko-bio statybose tiesiog tėra žodžiai, naujų medžiagų naudojimas. Bet NETIKIU kad tai kiek nors daro švaresnę mūsų IR pasaulio aplinką.
  Elektra: taip, ir man patiko mintis priduoti vasarą ir pasiimti žiemą. Bet... saulės moduliai dar per brangūs paprastiems mirtingiesiems.
  Lietaus panaudojimas - pinigai į balą ;) Juk LT vandens netrūksta, pas daugumą gręžiniai. Nebent prie miesto pasijungęs. Bet ir tuo atveju neatsipirks, net jei neskaičiuosi savo darbo.

  Apie RESTĄ:
  Netiesa kad 'viską internete rasi' kaip kiti sako. Radom kelis nežinomus stogų dangos pardavėjus. Atradom kompozitines duris, išsiaiškiom daug statybinių niuansų. Viską per 2 val.
  Įdomu, daugiau protingų namų pardavėjų pasimatė. Bet visi jie siūlo brangias z-wave sistemas kažkodėl.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Na, mano šio posto ir buvo tikslas papasakoti, ką įdomaus radau Restoje. Tai visai nereiškia, kad tuo naudosimės ar, kad apskritai tai prigis ir bus populiaru, naudojama palčiosios visuomenės. Bet taip skeptiškai į naujoves ar ekologinius ieškojimus/bandymus nežiūrėčiau. Alternatyva visada reikalinga ir jeigu yra bent saujelė žmonių, kurie statysis kanapinius namus, gamins elektrą iš saulės ir naudos lietaus vandeny, tai bus jų pasirinkimas dėl kažkokių priežasčių ar įsitikinimų. Gaila tik, kad visi šitie reikalai labai brangūs ir iš tiesų paprastiems mirtingiesiems dažniausiai belieka "darykim kaip visi" realybė...

   Panaikinti
 2. Nieko nenorint įžeist, tai tie, kam svarbiausia yra "eko-bio" labiau vadovaujasi įsitikinimais, nei skaičiais. Ir čia ne tik statybose. Manau, kad pasistatęs šiltą namą, kuriam reikia mažiau energijos, tačiau iš ne visai eko medžiagų, labiau padėsi gamtai, nei vaikydamasis visų eko madų. Jau ne kartą buvo parodyta, kad dažnam eko produkui pagaminti naudojamos labai ne eko technologijos :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Pritariu ir kartu labai apgailestauju! Mano filosofijoje svarbiausia - balansas, bet kokie kraštutinumai (tik eko/ eko - nesamone) nėra teisinga ir gerai. Tokia situacija, kai vadovauja labiau skaičiai, o ne įsitikinimai, padeda neprarasti realybės jausmo :) Ir iš tiesų tie, kurie garsiausiai šaukia EKO, dažniausiai nori tiesiog gerai pasipinigauti... deja.

   Panaikinti
 3. tikras eko ir tikras pasyvus yra didžiulė prabanga, didziule. man pavyzdziui labai patiko tiklarascio "namukas" autoriai, kai įsirengė virtuvę second hand principu. Aisku, turi pasisekti rasti tau tinkamu panaudotu virtuves baldu, taciau puikus ir sektinas pavyzdys kaip taupant dar ir prisideti prie eko ideju.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Gal galėtumėte duoti nuorodą į tą tinklaraštį, norėčiau paskaityti. Ačiū :)

   Panaikinti