2015 m. rugpjūčio 4 d.

LAURYNO ROŽĖ ARBA ROŽIŲ DAUGINIMAS


Kai gimė Laurynas, uošvis man padovanojo baltą rožę vazonėlyje. Ilgai netrukus ji buvo persodinta į didesnį ir gražesnį vazoną, nors tai ir neišgelbėjo žiedų nuo nudžiuvimo. Užtai rožė pradėjo smarkiai auginti šakeles, tik kad labai nesimetriškai ir neproporcingai. Taigi norėdama išlaikyti gražesnį augalo vaizdą, per ilgas šakeles vis nukirpdavau.

Vieną sykį, nešant eilinę nupjautą šakelę išmesti, virtuvėje pasimaišė (pro)senelis. O jis - agronomas, sodininkas profesionalas, visą gyvenimą auginantis ir puoselėjantis daržą, vaismedžių sodą ir gėlynus. Tai mane ir patraukė už liežuvio, sakau: "Va, tenka rožę vis pakirpt ir išmest šakeles, o gaila kažkaip..." Jis man ir sako: "Tu nemesk, o pamerk į vandenį ir lauk kol šaknys išlys, tada galima bus pasodinti ir turėsi dvi rožes". Nusistebėjau tik, bet senolių juk reikia klausyti, tad pripyliau į stiklinę vandens ir pamerkusi nunešiau atgal ant palangės. Ir ką jūs manote - po kelių mėnesių šakelė tikrai paleido šakneles. Apsidžiaugėm visi ir, kadangi jau buvo įsibėgėjęs pavasaris, (pro)močiutė susivyniojo šakelę į maišiuką ir išvežė į sodą, pasodino. Rožytė sėkmingai prigijo, sustiprėjo ir pradėjo sparčiai augti.

Ir štai Laurynėlio pusės metų sulauktuvių proga, rožė išskleidė du baltus žiedus (iš trijų).


O rožė, kuri auga vazone namie ant palangės, jokių žiedų net nesiruošia auginti. Ji ir šiaip tokia gan skysta, palyginus su ta, kuri auga lauke. Matyt mažai jai vietos ir oro bute.


(Pro)močiutė pasakojo, kad kadaise sode jie turėjo didžiulį rožyną, gražiausių rožių senelis buvo priveisęs. Ji dirbo daktare ir gana dažnai gaudavo gėlių iš pacientų. Senelis rožes ilgai laikydavo pamerkęs ir kai jos išleisdavo šaknis, pasodindavo į vazonėlį, o atėjus pavasariui persodindavo sode. Tik, kadangi sovietmečiu buvo "įprasta" kolektyviai naudotis kitų užgyventu gėriu, rožynas pamažu buvo išvogtas. Vagys sugebėjo išsikasti ir išsigabenti net dviejų metrų rožių krūmą, vaišinosi jie ir senelio užagintais vaisiais bei daržovėmis, kirto medelius ir taip toliau... Bet seneliai sodo niekada neapleido, taigi rožių, nors ir gerokai mažiau, auga čia iki šių dienų.
O mane šis visas rožių reikalas labai sudomino, taigi nusprendžiau padaryti šiokį tokį eksperimentą. Pažiūrėsim, ar šaknis išleis paprasta skinta rožė iš gėlių parduotuvės. Šį kartą procesą stebėsiu atidžiau ir vėliau papasakosiu per kiek laiko išleido (ir ar iš viso išleido) šaknis ir kitus niuansus. Į kompaniją rožei pamerkiau ir citrinos šakelę. Citriną vazone auginam jau seniai, iš paprastos parduotuvinės citrinos sėklos. Ilgai ji taip auga, tai jeigu išleistų šaknis iš šakelės, kaip gerai būtų! Užveistume citrinų plantaciją!


Kokias jūs gėles auginate namie ir kieme? Gal žinote ir kitų gudrybių augalams dauginti ir veisti?

1 komentaras:

  1. ir kaip sekėsi su paprasta skinta rožė iš gėlių parduotuvės dauginimas? ar išleido šakneles? kokie rezultatai?

    AtsakytiPanaikinti