2015 m. balandžio 3 d.

NAMO VIZIJA: FASADAI

Jau namo projektavimas įsibėgėjo, išplanavimas praktiškai baigtas ir man labai patinka. Bent popieriuje viskas atrodo taip, kaip mes įsivaizdavome ir norėjome. Kitas žingsnis - fasadas. Reikia išsirinkti apdailos medžiagas, spalvas, langus ir duris. Ne taip paprasta, nes mums svarbu, kad namas ir iš išorės būtų gražus ir estetiškas (svarbiausia - mums patiems, o dėl skonio nesiginčyjama).

Taigi pradėjom nuo fasadų apdailos medžiagų, aptarėm tokias:
 • tinkas;
 • medis;
 • skalūnas;
 • klinkeris;
 • skarda;
 • plastikinės dailylentės;
 • cemento plokštės.
Iš karto atmetėm tinkuotas sienas ir plastikines dailylentes, taip pat medį.  Kadangi norim, kad tiek stogas, tiek sienos būtų iš tos pačios apdailos medžiagos, atkrito ir klinkeris. Liko rinktis tarp skalūno, skardos ir cementinių plokščių, kuriais galima dengti ir stogą ir sienas.

Taip atrodo skalūno apdaila (tikiuosi p. S. Klezys nesupyks, kad jo namą rodau kaip pavyzdį):


O čia pluoštinio cemento plokštelės:


Skardinis namas:


Skalūnas ir cemento plokštelės atrodo visai panašiai, bet žinoma spręsti reikia realiai pačiupinėjus ir apžiūrėjus, o ne iš nuotraukų. Neabejotinai skiriasi ir medžiagų savybės ir kaina. Kadangi skalūnas - natūrali medžiaga, nėra spalvų pasirinkimo, o cemento plokštes gamina įvairių spalvų ir dydžių, tai man atrodo patraukliau. Skarda šiuo atveju man patinka mažiausiai, bet tai pati pigiausia medžiaga. Turbūt ir už tinką pigesnė...

Neretai šiokiais bei tokiais reikalais pasivažinėjam po Vilniaus nuosavų namų rajonus, tai aš išsižiojus dairausi pro langą apžiūrinėdama namus, gal pamatysiu ką nors įdomaus ar akį traukiančio. Juokaudami su vyru nusprendėme, kad lietuvių vaizduotę yra užvaldęs visų įmanomų atspalvių oranžinis tinkas, deja labai retas net ir naujos statybos namas išsiskiria originalumu... Na, originalumu savęs kaltinti nenorėčiau, bet ornažinio namo tikrai nestatysim. Galvojome apie kelių apdailos medžiagų bei spalvų derinimą, bet tokio stiliaus namui derinyje bet kokiu atveju būtų medis, o mes medinės apdailos nenorim dėl sunkios priežiūros, o ir kaina kandžioja. Taigi nusprendėme likti prie vienalytės apdailos, medinės bus nebent detalės, su kuriomis, tikiuosi pavyks susitvarkyti. Galvojam apie visai tamsų (juodą) arba apie šviesų (pilką) namą.

Juodas namas man ypač gražiai atrodo su baltais langai:

Gražus man ir pilkas namas, tik kad pas mus ir taip didžiąją metų dalį viskas gana pilka...


       
Lauko durys turės būti su šonine vitrina, kadangi pagal išplanavimą koridoriuje/hole neišeina padaryti lango. Taigi bandysim bent kiek šviesos įleisti per šią vitriną, o ir pačios durys galėtų būti su stikline dalim. Pavyzdžiui:  

Ir dar vienas gana specifinis dalykas, susijęs su namo eksterjeru. Mes nenorime ir neprojektuojame jokios terasos su stogu, o ir namo stogas be užlaidų, taigi pietiniai dideli langai lieka visiškai neapsaugoti nuo saulės ir yra didelė tikimybė vasarą tokiuose namuose pakepti ir apakti. Bandysime spręsti šį klausimą išorinių slankiojančių žaliuzių pagalba, jos atrodytų maždaug taip:Tai štai tokios mintelės ir svajonėlės. Pažiūrėsim kiek jų bus įmanoma įgyvendinti ir kaip. Eh... labanaktis.19 komentarų:

 1. Sveiki,

  smagu skaityti, kai žmonės panašiai renkasi ir panašiai galvoja. Mes irgi koncepto fazėje rinkomės fasadą, ir lygiai taip pat kategoriškai atmetėme tinką (pasirinktas buvo termomedis). Bet perėjus į konstrukciją, kur reikia konkrečių sprendimų, susiduriama su problemomis. Jei skaitėte kolegų statytojų bloguose apie efektyvesnių namų statybas - tikriausiai pastebėjote, kad dauguma tokių namų yra šildomi pilkuoju putplasčiu, neoporu. Tam yra tikrai daug ir gerų priežasčių, vata nusileidžia beveik visur.
  Iš čia kyla problema su fasadu, kitokiu nei tinkas: nėra efektyvių ir patikrintų sprendimų, kaip pritvirtinti ant putplasčio karkasą, reikalingą fasado tvirtinimui - medienai, cemento plokštėms ir panašiai. Galimi sprendimai gerokai sukompromituoja sienos sandarumą ir pridaigina šalčio tiltų, su kuo tik tinkuotas neoporas paprastai gerai tvarkosi. Be to, po fasadu putplastį vis tiek reikėtų bent nuarmuoti.
  Kitas dalykas - kaina. Galite suskaičiuoti, kiek kainuos fasado medžiagos ir jų tvirtinimo darbai. Ši suma yra kainos skirtumas tarp tinkuoto fasado, ir originalaus. Mano atveju tai yra apie 10 kilo-eurų. Nori-nenori, tokie skaičia priverčia mąstyti. Ir labai aišku, kodėl tiek daug tinkuotų fasadų. Aš vis dar ieškau sprendimo pakabinti karkasą ant putplasčio.. Jei kas gali pasiūlyti - laukiu!
  Tikiu, kad išsirinksite patinkančią namo išvaizdą, ir siūlau iš karto prigriebti konstruktorių dėl konkrečių šiltinimo ir tvirtinimo sprendimų :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, ačiū už naudingus pastebėjimus! Įdomu, ką pasiūlys mūsų konstruktorius, atkreipsim dėmėsį :)

   Panaikinti
 2. Ant polistirolo kabinti karkasą turėtų būti įmanoma su šiais ankeriais SIHGA BeziFix

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Dėkui. Labai panašu į mano rastą swisspor vento, kurio Lietuvoje nėra. Nors šis sprendimas šalčio tiltelių per ankerį neišsprendžia.

   Panaikinti
 3. Namaskitaip: bet yra sprendimas su vata - vedinami fasadai. Mes toki irengeme, ir karkasa padareme - vata persidengdama dvejais sluoksniais ir jeigu patys darote - galima labai sandariai tai igyvendinti. Negaliu zinoma teigti kad vata geriau nei putplastis, nes dar negyvenu namuke, bet vedinamo fasado teoriniai privalumai yra labai patrauklus, o ir kazkaip toks labiau kvepuojantis namukas pasidaro nei kad i putplasti susivyniojus..?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Labai dažnai „kvėpuojantis namas“ ir „mikroklimatas“ naudojami neteisingai, ypač vyresnių statybininkų. Namo sienos „kvėpuoja“ tada, kai sugeba sugerti kažkiek kambario drėgmės, ją išsaugoti ir prireikus atiduoti. Tai priklauso nuo vidinių sienų medžiagos, o ne nuo apšiltinimo. Apšiltinimas neturi kvėpuot, jis turi būti kuo sandaresnis, o tai yra priešingybė tam „kvėpavimui“, apie kurį galvojama paprastai. Su rankomis dėtu vatos apšiltinimu „A“ klasei reikalingą sandarumo testą labai sunku praeiti, nes visas sandarumas lieka tik plėvelei (kurią nesunku pažeisti). Putplastis šiuo atveju yra pažangesnė medžiaga, atsparesnė brokui, nebijanti drėgmės, nesukrentanti per laiką.
   Vata turi savo pritaikymą, pvz stogą vis tiek su vata šiltinsim, bet norint didelio sandarumo sienoms žmonės vatos atsisako. Apie sienų kvėpavimą pas kolegą statytoją: http://pasyvus-karkasinis.com/kvepuojancios-sienos/

   Panaikinti
  2. NETURI namo sienos jokios drėgmės gerti ;)
   tai pardavėjų kuriamos legendos
   Jei name yra vėdinimas, tai oras visiškai pakeičiamas per kelias valandas.
   'Magiškos kvėpuojančios' sienos mikroklimatui Jokios įtakos nedaro ;)

   Panaikinti
  3. kadangi savo rankomis siltinome vata, tai daug tuo domejausi. Mano galva spraudziant vata (teisingai spraudziant) isvengiama tarpu, o su putplasciu - kaip ji bedeliotum beklijuotum, susidaro daugybe mikrotarpu. Del to kvepavimo - kiek as suprantu, is namo sienu dregme vienaip ar kitaip iseina (kad ir kokia vedinimo sistema butu tobula?) ir kazkur ta dregme nori pasisalinti, tai pro putplasti ji pasisalinti matyt turi daugiau sunkumu. Vedinamas fasadas is vatos yra vienas moderniausiu sprendimu, kiek teko dometis. Del vatos sukritimo - na, gal man kils noras po 5 metu "atidaryti" dailylentes ir paziureti ar vata sukritusi :) Nes dabar apie ta sukritima - vieni gasdina, kiti is to juokiasi :)

   Panaikinti
  4. "Vedinamas fasadas is vatos yra vienas moderniausiu sprendimu, kiek teko dometis." - šita vieta patiko :D

   Panaikinti
 4. Per sienas isgarinama maziau nei 1 %. Patalpu dregmes. Tqip kad cia nerodiklis, o sienu kvepavimas tai mitas vatos gamintoju sugalvotas, ir kaip matom gana gyvas vis. Nos pamenu pries kokius 3 metus jie apie tai kurkas daugiau kalbejo. Kaip ir kazkas minejo namo sienos turi but sandarus. Mano galva vedinamo fasado didziausias minusai - begale galimybiu irengianu pridaryt broko, taip pat daugiau salcio tiltu, kuriuos kompensuot reikia didinti stori. Eps tuo tarmu sunku kazka netaip padaryt, mikro plysiai priklijavusvitakos nedaro nes yra permazi konvencijai vykti. Taip pat eps privalumas kaina. Na minusas labiau ribota apdaila.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. mano koncepcija - daug ka isirengti savo jegom, taigi brokas ir salcio tiltai - atmetamas argumentas :) o kad nebutu broko - tai tiek vatos, tiek putplascio atveju reikia uz nugaros statybininkams stoveti. storas sluoksnis neizgelbes jeigu nesandariai daroma. Jeigu samdyti darbininkus - akivaizdu, putplastis - pigu, ir tai esminis jo privalumas.

   Panaikinti
 5. bet tai medinės dailylentės niekuo neapdorotos per laiką taps pilkom juodom, be jokios priežiūros ir be jokio aprodorimo. dabar tokias turim, nežinau ar gali būt kas tobiliau:) tik medis ir laikas. argi ne to jums reikia? :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Dar norėjau pridurti dėl namo spalvos ir medžiagiškumo: reikėtų labai atsižvelgti į aplinką - toks namas kaip Klezio mano galva labai tinka prie modernios aplinkos, bet ne braškių lysvių, tokiam labiau šalia koks japoniško stiliaus sodas tinka. Man taip pat gražu pilki šalti tonai, bet...Lietuvoje reikia atsargiai su tokios depresinėm spalvom - tuo klausimu reikia labai pasiklausyti architektų. Buvau išsirinkusi pati pilką elegantišką spalvą namui, bet architektas mane įkalbėjo rinktis šviesią linksmą, labai džiaugiuosi tiesą sakanti kad paklausiau, nors labai kritiškai iš pradžių žiūrėjau.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. tai va man ta pilka spalva ir kliūna dėl ir taip pilkos mūsiškos aplinkos. Aišku juoda irgi ne iš linksmiausių, bet bent kontrastuotų, o pilka susilietų...

   Panaikinti
  2. o jūs pavažinėkite kur modernesni namai, pažiūrėkit į įvairius realius (ne internetinius) pavyzdžius, dabar kaip tik gamta kol kas ne itin atsigavusi, galima įvertinti spalvas ir kaip jos žiūrisi. Aš va ką tik iš Trakų grįžau, buvau nuvažiausi pažiūrėti kai kurių niuansų, tai kai kurie namai, anksčiau man atrodę gražiai prabangūs, dabar niūriu oru atrodo labai jau nosis nukabinę, tamsiai... na bet aišku kiekvienam savo, negali įlįsti į galvą ir matyti žmogaus vizijos :)

   Panaikinti
 7. Iškart atmesčiau ir skardą, neįsivaizduoju koks triukšmas turėtų būti kai visas namas kai skarbonkė. Taip, yra kas taip daro, ir gal koks yra stebuklingas būdas, bet nesitiki, kad lyjant nėra kai varpinėje :))

  Kam tos medinės žaliuzės ir prie ko jos bus, jei vientisą namą norit. O dar pietinėje pusėje medis, nespėsit lakuoti, dažyti, nesvarbu kokiu stebuklingu marmalu apdorosite.
  Be to, kokia kaina tokios konstrukcijos, koks jos patogumas kas kart tampyti ir t.t. ir pan.

  Durų vitrina labai gerai, gaila, kad pas mus jos neišeis padaryti.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Labai gražių variantų yra! Man pačiai fasadui norėtųsi tamsesnės, neįprastos spalvos:)

  AtsakytiPanaikinti
 9. Labai gerai, kai namų projektas atrodo panašiai taip kaip ir įsivaizdavai savo viziją. Laukiam nesulaukiam, kada bus galima pamatyti beveik baigtą fasado variantą ir pasidalinsite savo patirtimi renkantis medžiagas :)

  _____________________
  projektavimo paslaugos

  AtsakytiPanaikinti