2015 m. spalio 7 d.

NAMO SĄMATOS SKAIČIAVIMAS
Ar užteks pinigų!?!? Skambėjo mūsų galvose nuo pirmos iki paskutinės namo projektavimo dienos. O kai projektas sugulė ant popieriaus ir pateko į mūsų rankas, ši frazė iš minčių nuslydo ant liežuvio. Ar tilpsim į biudžetą??? Nejaukiai šnabždėdavomės mes su Augustu, neduokdie garsiai ištarus ims ir išsipildys (netilpimas). Tokios negražios mintys aplanko kiekvieną statytoją. Juk norisi pasistatyti pigiai, bet kokybiškai, perdaug neįlendant į skolas bankams ir giminėms, bet kad užtektų ir naujai buitinei technikai ar plačiaekraniui (per visą naują saliono sieną) televizoriui. 

Mūsų pradinis planas buvo toks: parduodam butą ir už tuos pinigus pasistatom namo dėžutę, o vidaus įrengimui imam paskolą. Geras planas. Mum labai patiko.

Taigi reikėjo kuo greičiau įsitikinti, kad planas suveiks. Tačiau - kaip? Audžiau mintį susiskaičiuoti pati, bet sąmatos norėjome smulkios ir tikslios, o ne iš akies, tad žmonėms, praktiškai nemokantiems naudotis exeliu, šis darbelis pasirodė misija neįmanoma. Kitas variantas: skelbti statybos darbų konkursą su sąmatomis ir taip po gabalą susidėlioti bendrą vaizdą. Tik kad ilgi ir nuobodūs tie ieškojimai, o ir statybinės įmonės bei brigados neskuba nieko konkretaus pateikti, nes garantijų, kad bus pasirinkti irgi neturi. Pasispyrioję porą savaičių visgi nusprendėm paieškoti sąmatininko. Išsiunčiau užklausas keturiems - atrašė du. Kainos skyrėsi dvigubai. Atlikimo laikas taip pat. Nesigilinau, kodėl ir užsakėm pigesnį bei greitesnį variantą. Dokumentus padarė per dvi dienas, sumokėjom 60 eur.

Iš tiesų, tai gavome dvi sąmatas: vienoje paskaičiuota maksimali namo ir gręžinio bei buitinių nuotekų kaina, kai darbus atlieka firma, o kitoje, kai statoma ūkio būdu. Skirtumas - apie 20 000 eur. Į statybas ūkio būdu telpame su savo pinigais. Bet ant skalbenkės ir teliko, deja, nelieka. Na, svarbiausia, kad ant stogo užtenka. Taip pat gavome ir medžiagų poreikio žiniaraštį.

Taigi, kas man patiko sąmatoje ir kodėl rekomenduoju tokią susiveikti norintiems statytis ūkio būdu, bet nieko apie tai nenusimanantiems:
 • Išskirti visi statybų etapai (žemės darbai, pamatai, sienos ir pertvaros, perdangos, stogas ir t.t.) darbų eiliškumo tvarka.
 • Darbų ir išlaidų aprašymai pateikti taip pat jų eiliškumo tvarka. Galima tiksliai žymėtis, kas padaryta ir matyti, kas laukia, ką reikia suplanuoti bei kiek tai kainuos.
 • Išskirta, kiek kainuoja medžiagos, reikalingi mechanizmai ir darbo užmokestis. Žinoma, kainos nurodomos vidutinės, bet renkantis tiekėjus ar darbininkus toks orientyras yra labai reikalingas. 
 • Smulkus medžiagų žiniaraštis su reikalingais kiekiais suskirstytas pagal medžiagų pobūdį (metalas, vamzdžiai, medžio gaminiai, santechninės medžiagos ir t.t.).  Organizuojant darbus, lengviau susižiūrėti, kokių įrankių ir medžiagų reikės, pasidaryti pirkinių sąrašėlį.
 • Kainos pateikiamos su PVM ir be. 
Nekalbu apie tai, kad skaičiai ant popieriaus tiesiog išsklaido nežinomybę ir įkvėpia drąsos eiti pirmyn. 

Ir pabaigai dar viena gera istorija. Augusto dėdė Audrius - labai išmintingas žmogus, ekonomistas ir pinigų šiaip sau nemėto - praktiškai ką tik pasistatė trijų butų namą sau ir savo vaikų šeimoms. Ruošdamasis statyboms, jis paskelbė konkursą statybininkams, kurie pateikė savo sąmatas.  Kai išsirinko tinkamiausius, pasisamdė sąmatininką, kuris taip pat padarė savo skaičiavimus. Tuomet jis suorganizavo susitikimą su rangovais, sąmatininku ir techniniu prižiūrėtoju (ir savimi, žinoma), sąmatos aptarimui. Per derybas buvo gerokai pakoreguotos kainos ir rezultate dėdė Audrius sutaupė, jo teigimu, apie keliolika tūkstančių Litų. Ar mums teks daryti tokias derybas - nežinia, bet sprendimu užsisakyti sąmatos paskaičiavimą aš visiškai nesigailiu ir tikiu, kad ji ir ateityje mums palengvins statybinį galvos skausmą.

O kaip jūs skaičiavote savo namo sąmatą?

20 komentarų:

 1. Prieš pat statybas skaičiavom patys kiek įmanoma. Dabar jau net neatsimenu kiek tiksliai sutapo, bet tikrai nenukrypom į visai kitą pasaulį. Mūsų tikslas taip pat buvo už buto kainą išsikelti dėžutę ir šiek tiek pasidarbuoti viduje. Žinojom, kad trūks. Teko skolintis, mūsų laimei, ne iš banko, nes suma ne itin didelė statybų mąstais. Tiesą sakant, savu laiku net nepagalvojom apie samatininkus. Įdomu iš tiesų, kaip tie samatininkai kainas suskaičiuoja ir kiek tiksliai tai pavyksta. Kad jau turit tokį popierių, manau, bus įdomu žymėtis ties kiekviena grafa faktines išlaidas.

  Šiaip tai yra labai geras posakis apie statybų kainą: kiek kainuoja statybos? Tiek, kiek turi ir dar biškį :) Apetitas auga bevalgant... pavyzdžiui mūsų statybų atjevu planuota viena pigiausių stogo dangų buvo pakeista brangesne, šildymo sistema iš paprasčiausios buvo pakeista vos ne dvigubai brangesne, bet autonomiškesne ir patogesne, langai vietoj planuotų vidutinio šiltumo buvo sudėti vieni šilčiausių ir t.t. ir pan. Bet šiaip tai nėra gerai. Geriausia dar prieš pradedant statybas žinoti gan tiksliai kas kur bus. Mes pradėjom apie statybas, deja, nežinodami nieko.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Gediminai, būtent taip ir ruošiuosi daryti! Kadangi ponas sąmatininkas dar pridėjo tokią "tuščią" sąmatos formą, tai ten rašysiu kiek faktiškai kas kainavo :) Bus tikrai įdomu kiek išlaidų sutaps :))

   Panaikinti
  2. Ieskant temu kiek kainuoja pastatyti nama, radau fantastine fraze ,,kiek kainuoja statybos? Tiek, kiek turi ir dar biškį,, Stai taip turetu pradeti visi, siulantys statytis nama....

   Panaikinti
 2. taip labai svarbi detale kainos kategorija, nes kaip pvz plyteles gali kainuoti nuo 4eur kvm iki 400eur kvm. arba vonia nuo 500 eur iki kokiu 5000eur
  dar kalbant apie kainas priklauso nuo sezono. pvz sitinimo medziagas arba sildymo katila ir pan protingiau pirkti pavasari, nes rudeni labiau reikalingi tai maziau akciju ir pan, o pvz kondicionieriu siuo metu ir pan. pradeti murinti gal pavasari, kai visi alkani, nes rudeni tai labai itemti grafikai.
  realiai tai kaina pastumia kokius 10-20% po to medziagu kiekiai ir ju logistika iki statybu. efektyvus darbu organizavimas ir pan. pvz isinuomojate pastolius, ir 2sav jie stovi sumontuoti o darbai nevyskta. tokiu budu lygioje vietoje 200-300eur pro sali.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Paskaicius apie televizoriu (kas yra ne pirmo butinumo preke stroikese :)), panasu kad statybos kainuos brangiai, o jei dar ir darbininkus samdysit menkiausiam darbui... Mano paskaiciavimais, tarkim tokie darbai kaip grindu liejimas, tau per diena padarys uz 2000 lt (vien tik darbas), pats pasidarysi max per savaite, tai gal geriau darytis paciam, nei sedeti visa menesi be pinigu, bet su skubiai atliktu darbu. Kol pats darai viena darba, atsiranda pinigu sekanciu darbu medziagoms. Ar daryt paciam laisvalaikiu, ar samdyt, laiko klausimu, statybos eina panasiu tempu.
  Samata velgi galite pasiskaiciuoti patys, jei mokate apskaiciuoti stacikampio ir trikampio plotus. Prie medziagu gamintojai pateikia ir kvadratura, tarkim kiek kvadratu galima padengti su polistirolo arba plyteliu klijais. Kas liecia mano gebejimus skaiciuoti samatas, tai terasiniu lentu liko 1,5, polistirolo liko 3 lapai, blokeliu 12 (bet radau kur panaudoti)... Su statybinem medziagom galima susisukti pigiau, jei perki ne lietuviska produkta. Blokelius uzsisakiau is estijos (kiek tiksliai sutaupiau nepasakysiu, kokybe 10/10), polistirola is lenkijos (sautaupiau 1000 lt vien ant polistirolo, kokybe 9/10, galima buvo ir dar labiau sutaupyt, bet nenorejau rizikuoti kokybe), lietvamzdzius reiketu rinktis ne vien pagal lietvamzdziu kaina, bet ir pagal ju tvirtinimo elementu kaina, nes tvirtinimo elementai gali kainuoti brangiau nei patys lietvamzdziai (ju isretinti negalima). Dar galima sutaupyti ir ant tvirtinimo elementu, kas tikrai sudaro nemaza pinigu kruvele, tereikia tik ijungti fantazija. Nes tokie dalykai, kaip kampainiai gegniu tvirtinimui man nekelia nei pasitikejimo, nei tenkina ju kaina.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū už pasidalinimą patirtimi! Šiaip apie televizorių ir skalbimo mašiną, tai ten juokelis buvo :D Tuo norėjau pasakyti, kad visi nori sutaupyti, bet tai gana sunku suplanuoti, kai nežinai, kiek kas gali kainuoti. Tam mums ir buvo reikalinga detali sąmata, kad galėtume matyti kur ir kiek galime sutaupyti patys atlikdami darbus (žinoma, pagal savo sugebėjimo galimybes), kad galėtume rinktis galbūt pigesnes medžiagas ar paslaugas, o galbūt ir brangesnes...

   Panaikinti
  2. Grindų betonavimas savo rankomis įmanomas jei esate ne vienerius metus praleidęs statybose....kitu atveju greičiausiai gausis kalnai-pakalnės. Išbetonuoti vieną patalpą gali, tačiau suvesti visur lygius yra gana sudėtingas dalykas to daug kartų nedariusiam žmogui, nebent imponuoja kiekvienuoje patalpoje slenksčiai.

   80 proc.- 85 proc. darbų pas mus samdytą, visos medžiagos pirktos po ilgų ir kantrių derybų, dauguma didmeninėmis kainomis. Samatos nedetalizuosiu, tačiau į 1500 lt/1 kv.m tilpti galima, net ir su kai kuriais vidaus baldais, šiltomis sienomis-stogu-langais ir geru katilu. Tereikia noro, pastangų, derybinių įgūdžių.
   Aišku teks dar pridėti sklypo kainą :)

   Panaikinti
  3. Nepabande savo sugebejimu irgi neskubekite nuvertinti! Iki pradedant statyti nama, niekad nebuciau patikejes, kad pats issiklijuosiu visas grindu ir sienu plyteles!

   Panaikinti
  4. grindu betonuoti paciam visiskai neapsimoka. tai ko gero pats pigiausias darbas ir greiciausias darbas pagal kvadratura.

   Panaikinti
 4. Pačiam sąmatą pasiskaičiuoti yra kiek sunkokas uždavinys, nes jei namą statai pirmą kartą, tai tiesiog nežinai visų medžiagų ir darbų, kuriuos teks apmokėti.
  Jeigu statybos vyks samdant statybininkus, tada kiek paprasčiau, nes galima iš anksto pravesti apklausą, kiek kuri namo dalis kainuos(medžiagos + darbai) ir bendrą orientyrą turėsit.
  Jeigu statytis pačiam, tada bus sudėtingiau, nes smulkios detalės ir smulkūs darbeliai sudaro labai nemažą dalį sąmatos, o apie jų reikalingumą sužinai tik tada, kai pradeda statyti konkretų mazgą.
  Pvz darant pamatą, dažniausiai paskaičiuoji armatūra, betoną, dar statybinę medieną klojiniams, bet apie armatūros rišimo priemones, armatūros laikiklius, 'gyvatėles', rišimo aparato nuomą, betono transportavimą, kelio paruošimą, kad betonvežis privažiuotų, retas kuris pats susiprastų. O tai bendroje sąmatoje užimą nemažą vietą.
  Pvz mano plokščio pamato sąmata(visa armatūra pamatui neįtraukta, nes ja turėjau jau prieš statybas)kainos dar litais:

  Pamatas Armatūra 515
  Armatūros fiksatoriai 325,06
  Gyvatėlės armatūrai 761,4
  Fiksatoriai tarp betono ir polister. 278,1
  Viela rišimui 115,27
  Suktuvo ir kirpimo įrankių nuoma 218
  Rišimo viela suktuvui 600
  Taškų žymėjimas 200
  Grunto tyrimas 900
  Vibro plokštė 380
  Traktorius išlyginimui 280
  Žvyras 2800
  Skalda 1200
  Smėlis 380
  Polisterolas vidaus 8260
  Polisterolas(Išorinis) 4780
  Klijai 216,8
  Sandarinimo putos 93,25
  Lipni juosta 81,92
  Plevelė 440,24
  Betonas(51 kub. Atvezimas, pompa) 13162
  Betonavimo darbai 5000
  Vandentekis 124,98
  Kanalų kasimas 275
  Kanalizacija 4234,54
  Šildomos grindys 2748,16
  Laikikliai vamzdžiui 215,99
  Snadarumo testo įrankis 24
  Dirželiai 68,03
  Viso 48677,74

  Taigi, viso ~48 000 LT, nors betonas plius betonavimo darbai ir polisterolis sudaro ~31000. 17000 sudaro kitos 'smulkmenos', kurias visas vargu ar gali numatyti, kol nepradedi pats daryti.

  AtsakytiPanaikinti
 5. "Dežė" daug nekainuos. Visos linksmybes prasideda "viduje" pagal kiekvieno asmens skonį :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Man namas su "daline" apdaila gavosi 1.524 Lt/m2 (be sklypo kainos). Tai sudaro namo dėžė, sandariai apšiltintas stogas (35-43 cm vatos), padarytas fasadas (NEPS20 + pilnas Caparol), išvedžiotas vėdinimas (be rekupo kol kas), išvedžiotos nuotėkos/kanalizacija/elektra/silpnos srovės, įrengta signalizacija ("statybinis" etapas), visur įrengtos ir išbetonuotos šildomos grindys, išbetonuoti laiptai, nutinkuota gipsiniu tinku, padarytas dujų įvadas, šiek tiek investuota į padoresnį įvažiavimą. Pamatai poliniai, blokeliai silikatiniai, stogas monier betono čerpės, 4 klinkerio kolonos, du schiedel kaminai. Medžiagos naudojamos tik vienos geriausių, ~90% darbų samdyta. O vidaus adaila, baldai galų gale - tikrai skonio ir € turėjimo reikalas, gali būti NUO - IKI :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. ~80% daremes patys, su tevuku ir uosviu, siai dienai, su sklypu, dalimi gerbuvio, dar keliais virsuje nebaigtais kambariais ir vonia 1m2 = ~375eur(~1300Lt), pabaigimui iki pilnos laimes dar kokios desetkos jevru reikia

   Panaikinti
 7. aš kažkada primečiau tiesiog apytiksliai etapais samata, ir prie kiekieno etapo numaciau 15-20 proc papildomu (nenumatytu) islaidu: http://statausodyba.blogspot.lt/2012/02/biudzeto-planavimas-kad-po-to-butu-is.html

  Labai daug ko nezinojau ir nenumaciau, o labiausiai apsirikau su stogo biudzetu, bet su visu kitu sakyciau visai arti realybes buvau paskaiciavusi :) na zinoma laikas dar parodys. Pritarciau Igoriui - labai daug "smulkmenu" kurios po to sudaro tikrai didele suma. O siaip dar daug sprendimu darome statybu eigoje. Na ir poziurio klausimas: galima sakykim ne nauja krosnele o naudota pirkti ir pan. Arba atvirksiai - pasirenki brangesni bet patogesni sprendima vietoj granulinio katilo kitoki (oras - vanduo mano atveju) varianta..

  AtsakytiPanaikinti
 8. Kai pats daraisi sąmatą, o tą dažniausiai darai pirmą kartą, tendencija paskaičiuoti į mažesniąją pusę :). Tą rodo ir asmeninė patirtis. Net sąmatininkai negali visko numatyti, kol nėra namo konstruktyvo ir nežinomos visos smulkmenos, metų laikas, privažiavimai, sklypo gruntas, medžiagų pasirinkimas, tuo labiau kad nuolat keičiasi ir medžiagų ir darbų kainos. Todėl prie sudarytos sąmatos dar reikėtų pridėti ~20 proc. Kartais gaunasi mažiau/ daugiau, bet visuomet išlenda papildomų ir nenumatytų išlaidų: darbų kurie netikėtai brangūs, ar darbų kuriuos atlikti galime patys. Namo statybos kainos tikrai skirtingos, tačiau kartais priklausomai nuo kvadratūros kaina nedaug ir skiriasi, ar statote 100 ar 140 m2 namą, 140 ar 200 m2, ir t.t., visada reikia skaičiuoti.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. pritariu del tos 20 proc virsaus, na optimistiniu atveju 15 proc, bet labai optimistiniu. Ir tikrai - pasistatyti 100 kvadratu namuka galima zymiai brangiau nei 200 kvadratu, viskas priklauso ir nuo gebejimo nepasiduoti emocijoms ir nesirinkti nei is pat pradziu nei juolab eigoje vis brangesniu "fainesniu" sprendimu. Kitavertus namo statybos, o ypac technologiniai ir dizaino sprendimai labai remiasi kartais i emocijas ir sunku atsilaikyti :)

   Panaikinti
 9. Gal galite samatininko kontaktus duoti ?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, atleiskite, kad taip pavėluotai atsakau. Kadangi nežinau, ar sąmatininkas norėtų čia viešai būti reklamuojamas, tai jo kontaktais dalinuosi privačiai :) jeigu dar aktualu, parašykite man julija.jakimaviciene@gmail.com ir mielai pasidalinsiu info :)

   Panaikinti
 10. Julija, klausimukas - ar jus jau turejote ir davete samatininkui konstruktyva, jei teisingai pavadinima naudoju. Turiu omeny ta dali, kuria jus atiduotade paskaiciuoti projektuotojui-konstruktoriui, vel jei teisingai suformulavau:) Kiek suprantu M3 studijoja ta ir atliko jums.

  Kitas klausimas, ar galite atsiusti bent apie kainas jusu architektu ir projektuotoju i LaurynasEdmundo@gmail.com

  AtsakytiPanaikinti
 11. Ar kam nors yra teke skaiciuoti tvoros irengimo samata?

  Neseniai baigeme statyti nama ir planuojame isirengti tvora su vartais, siuo metu geriausia "kainos ir kokybes" santyki radome cia:

  http://www.tvora.eu/lt/produkcija/kiemo-vartai-automatika

  Taciau butu idomu suzinoti kiek kiti naujakuriai buvo pasiskaiciave savo namams. :)

  AtsakytiPanaikinti