2016 m. sausio 5 d.

PAMATAI: POLIŲ ĮRENGIMAS

Kaip pagaliau sulaukėme žiemos, o ir Naujų Metų, taip pagaliau ir mano pirmasis įrašas apie namo pamatų įrengimą išvydo dienos šviesą. Taigi sveikinu jus visus su praėjusiomis šventėmis, o mus dar ir su sėkmingai baigtu pirmuoju namo statybų etapu!

Pagaliau galiu oficialiai pradėti skyrelį "Statybos" ir oriai save vadinti statytoja. Nors kol kas dalyvauju tik kaip žiūrovė, bet tikiu - ateis ir mano eilė! Facebooke negalėjau nepasigirti pačia pačia statybų pradžia, o dabar, kai pamatai jau stovi, galiu nuosekliai papasakoti kas ir kaip vyko.


Darbai prasidėjo lapkričio 4 d. Kai mes atvažiavome, jau buvo nulygintas augalinis sluoksnis, pažymėtos polių vietos ir pradėtos gręžti skylės. Gręžti sekėsi gana lengvai, nors pasitaikydavo nedidelių akmenų. Skylių gylis buvo kontroliuojamas matuojant rulete.


Priminsiu, kad pamatų projektą galite pasižiūrėti ankstesniame įraše. Dar begrežiant įsitikinome, kad polių daug ir sudėlioti jie labai tankiai, net numatomas medinis lauko sandėliukas bus pastatytas ant šešių 1,6 m gylio polių. Na, bent jau būsim tikri, kad mūsų karkasinukas stovės tvirtai ir jo nenupūs baisūs Lietuvoje įprasti uraganai (čia atsakomasis juokelis iš serijos apie tai, kodėl karkasinis namas yra blogai). O kalbant rimtai - galbūt prieš tai reikėjo rimčiau peržiūrėti paprojektavimą ir realiai nuspręsti, ar tiek tų polių iš tikrųjų reikia. Bet tądien jau buvo per vėlu kažką keisti, nes medžiagos jau buvo užsakytos ir darbai vyko. 
Taigi pirma pamoka: prieš kiekvieną statybos etapą iki smulkmenų išsianalizuoti laukiančius darbus ir jeigu iškyla abejonių dėl tam tikrų sprendimų reikalingumo, nebijoti dar kartą pasikonsultuoti su konstruktoriumi, statybos vadovu ar kitais nusimanančiais atsakingais asmenimis, su techninio prižiūrėtojo palaiminimu nebijoti keisti sprendimus.

Taip mums besigrožint savomis statybomis ir besižvalgant po namais apaugusią apylinkę, atvyko mūsų techninis prižiūrėtojas Tadas, kurį pasisamdėme su labai rimtomis rekomendacijomis. Visi susipažinom, apžiūrėjom kas jau padaryta ir atsivertėm projektą apžvelgti tolimesnius darbus. 

Tą dieną buvo suplanuotas ir polių betonavimas, tačiau netoliese statomam namui buvo tiesiamas elektros kabelis ir todėl buvo perkastas privažiavimas prie mūsų sklypo. Griovį, žinoma, buvo žadėta užkasti "už valandos", bet praėjus pusdieniui teko kaimyninius statybininkus paskubinti, nors iš tiesų jau buvo per vėlu, nes betonvežis tiek laiko nelaukė ir susirado kitų darbų. Tad polių betonavimas nusikėlė kitai dienai.

Polių betonavimas vyko lapkričio 6 d. Iš didelio smalsumo ir vėl nuvažiavome pacekavinti ir užfiksuoti įvykių. Atvažiavę radome štai tokį vaizdelį:


Į skyles buvo pilamas betonas ir iš karto kišama armatūra, tik didžiųjų polių armatūros užpilamos jau įkištos. Beje, betono pritrūko tik vienam poliui!

Mažieji poliai - 300 mm skersmens, 1,6 m ilgio.
Didysis 400 mm skersmens, 3 m ilgio polius užpilamas betonu

Kai poliai buvo užpilti betonu, reikėjo sutikrinti visų aukščius, kad atitiktų būsimo rostverko viršų. Tai buvo daroma matuojant nivelyru ir kur reikia armatūras ištraukiant ar įkišant giliau į betoną.


Darbai tęsėsi lapkričio 10 d. elektros kabelio pravedimu į būsimą namą. Priminsiu, kad sklypą pirkome jau su elektra - 20 kW namui. Buvo nuspręsta pravesti laidą nuo el. spintos iki būsimo techninio kambario ir tuo pačiu iki sandėliuko. Atvažiavęs traktorius iškasė griovį:


Buvo daug vargo sukišti elektros laidą į apsaugą, plušo trys vyrai išbandydami įvairias technikas, bet galiausiai laidas buvo nugalėtas ir ištiestas griovyje.


Nutiesus elektros laidą, susisiekėme su Lesto dėl skaitiklio įrengimo. Tam pirmiausia reikėjo išmatuoti varžas. Kreipėmes į UAB Bosleta, sumokėjome 100 eur ir gavome atitinkamą dokumentą, patvirtinantį, kad elektros tinklai išbandyti ir gali būti naudojami pagal paskirtį. Tuomet Lesto pasiuntė į vietą savo elektriką skaitikliui įrengti, bet pasirodo jis to negalėjo padaryti, nes varžos, visgi išmatuotos nebuvo. Taigi teko iš naujo aiškintis su UAB Bosleta ir pareikalauti iš tikrųjų atlikti savo darbą. Geras biznis - išrašinėti lapukus už šimtines (eurų). Būkite atidūs ir visada patikrinkite, kaip atliekami darbai! Galiausiai varžos buvo išmatuotos ir elektrikas įrengė skaitiklį.

Iš lauko į techninį kambarį po žeme buvo užkasti ir vamzdžiai būsimoms komunikacijoms ir šilumos siurbliui.Viską vainikavo statybų aikštelės užpylimas smėliu. Prireikė jo 4 sunkvežimių, bet užpilta buvo tik pačio namo vieta, ateityje dar teks papilti aplinkui, nes susidarė nemažas nuolydis.Nuolydis sklype yra, bet iš tiesų atrodė beveik nejaučiamas. O štai užpylus polius smėliu ir paruošus aikštelę rostverko kėlimui susidarė apie metro aukščio nuolydis. Kiemo duobėje nenorime, taigi teks kažką galvoti. Užsipilti visą kiemą ir pakelti žemės lygį atrodo gal kiek per daug/per brangu?


Pradžiai toks štai reportažas, pažadu, kad įrašo apie rostverko įrengimą neteks laukti iki Vėlykų, o kol kas laukiu jūsų komentarų, klausimų ir pastebėjimų!

17 komentarų:

 1. Smagaus starto ir dar smagesnio finišo :)

  Iškilo vienas klausimas, kodėl pamatus užpylėt dabar, ar ne logiškiau būtų jau atlikus rostverko įrengimo darbus?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Į rostverką dar pilsis papildomas smėlis, nes čia rosterko apačia, kuris "kybos" ant polių šiuo atveju.
   Polių gylis 3m su išlindimu virš žemės 1m?

   "Nusimanančių asmenų" siūlyčiau geriau neklausyti, nes dažnai jie taip daro jau 10-20 metų ir "visada būdavo gerai", atseit..., bet technologijos žengia į priekį, o tokie asmenys jomis nesidomi.

   P.S. Techninio prižiūrėtojo mes nesamdėm ir jo nereikėjo priduodant namą, užteko, kad architektė turi reikalavimus atitinkantį sertifikatą (vykdyti statinio priežiūrą), bei jokio darbų žurnalo taip pat nereikėjo, čekiukus rinkom tik savo smalsumui žinot kur kiek mokėjom. Bet.., kartais jei nepasitiki savom jėgom, ar neturi laiko statyti ir turi daug atliekamų e, galima ir žmogų priežiūrai samdytis, bus ramiau :)

   Panaikinti
 2. Sveiki, kiek kainavo dabartinis etapas (polių gręžimas, užpylimas betonu, armatūra)? Ir kokį planuojate šilumos siurblį?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Sveiki, mokėjoime iš karto už visus pamatus, tad kiek kainavo atskiri darbai nepasakysiu. Abiems pusėms tiko sutarta suma, tad nesismulkinom :) Į darbus įėjo: žemės darbai, polių gręžimas, betono užpylimas, rostverko įrengimas, medžiagos (betonas, armatūra ir kt.), technika, darbas. Tai kainavo 4588 eur. Sumavom tik papildomas išlaidas, tokias kaip pamatų pakėlimas (smėlis ir tt.), su elektra susijusios išlaidos (varžų matavimas ir tt.), ašių nužymėjimas ir aktas ir kt. smulkios išlaidos :)

   Panaikinti
 3. Aukštį tikriausiai darė pagal projektą, projekte taip pat yra ir sklypo aukščiai tai turėjot žinoti kaip bus, dar prisidės rostverkas bus dar aukščiau. Gal per mažai augalinio sluoksnio nuėmė, turėtų nuimti apie 30cm iš foto atrodo tik kad velėna nuimta. Na bet bent jau būsit tikri, kad jokia liūtis neapsems :)

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Taip, aukštį darė pagal projektą ir žinojom, kad bus nuolydis. Tik vistiek realybėje nustebino :) na vistiek viena yra į popierių žiūrėti, o visai kita - į tikrą daiktą :)

   Panaikinti
 4. O kam reikėjo tiek daug prikelt aplink pamatą? Toks jausmas, kad toponuotrauka ir reali situacija truputį nesutapo? Nebent kitos pusės sklypo nesimato ir jis stipriai pakilęs?

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Toponuotrauka rodė nuolydį - 1, per visą sklypą. Tik iš tiesų nežinau kokiais čia matais, gal metrais? Jei taip, tai realiai taip ir gavosi. Nuotraukose nesimato, bet kitas namo kraštas visiškai nepakeltas. Šiaip projektavom kuo žemesnį cokolį ir norėjom, kad namas būtų kiek įmanoma arčiau žemės :) man idealus variantas - jokių laiptų aplink namą (prie įėjimo 2 pakopos). Žiūrėsim kiek pavyks tai įgyvendinti ;)

   Panaikinti
 5. O kaip Lesto nustatė, kad varžos išmatuotos nebuvo? Tas matavimas žymių nepalieka. Išrašomas lapelis, su juo eini į VEI ir iš jų gauni pažymą. Tai gal ne varžos matuotos nebuvo, o tiesiog pažymos nebuvo?

  Ir, deja, praktikoje labai dažnai tos varžos iš tiesų nėra matuojamos, ypač, kai tiesiamas naujas laidas. Nežinau ar dabar kainos pasikeitė ar tiesiog užtaikėt ant brangiausių, bet prieš porą metų dukart pigiau buvo.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Nustatė nuvažiavęs į vietą Lesto elektrikas. Paskambino ir pasakė, kad skaitiklio negali statyt, nes varžos nematutotos ir kad mus tiesiog apgavo. Kiek supratau, laidai net nebuvo judinti, kaip tiksliai nustato, tai nežinau. O kai Augustas nuvažiavo į tą firmą aiškintis, tai jie net nežinojo apie ką kalba vyksta, nei kur objektas, nei ką ten daryti reikėjo, nors visus dokumentus jau buvo išrašę.

   Panaikinti
  2. et, man irgi tik popierių elektrikas davė, ir nieko. pats testerį turiu, pamatavau kad nebūtų trumpinimo ir tiek. o jau vėliau reikės atlikti varžų matavimus, kai bus pilna namo instaliacija.

   Panaikinti
 6. Su varzom cia kazkas nesueina.. :) tikrai nepamatysi matavo ar ne..

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. matai gali būti, kad matėsi, jog trumpina kitas galas, arba gal kad kabelis net neliestas. nu žo yra galimybių įvertinti situaciją.

   Panaikinti
 7. Peržiūrėjau jūsų pamatų planą. tikrai tankokai sudėta. mano akimis būtų įmanoma išmesti 5-7 polius. gruntas pamatams tikrai ganėtinai silpnas, bet karkasinikui kaip tik, nes jo apkrovos nėra didelės, tuo labiau kad stogo nuolydis didelio kampo, kas labai nukrauna stogą nuo sniego apkrovos. bet nereikia teisti konstruktoriaus, nes neaišku antro gręžinio charakteristikos, kurios gali įtakoti polių tankumą. Kūginis stipris yra ganėtinai silpnas, bet grunto trintis didelė, bet kas iš tos trinties, kai pamatai daromi gręžtiniai, todėl gali būti, kad taip tankiai ir sudėti pamatai.

  AtsakytiPanaikinti
 8. Tai, kad nestiprūs mano manymu tie pamatai bus, nes poliai tik 1,6 m gylio? ir neaišku ar tiek jie užlieti betonu žemėje, ar išlindusi dalis jų ~1m virš žemės? Didžiausia apkrova stogui ne vien sniegas ir pati konstrukcija su danga, bet ir vėjas.
  Jei nuspręstų rinktis mūrą vietoje medinio karkaso, tai abejoju ar tokie pamatai tiktų, reikėtų tartis su konstruktorium.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Didieji piliai rase kad 3metru gylyje.
   Architektai buvo sklype ?

   Panaikinti
  2. Nebuvo, projektas ir konstrukcijos darytos su geologiniais tyrimais ir topografinėm nuotraukom.

   Panaikinti